Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Odpowiedź do konkursu [x]
Uwaga! W odpowiedzi nie podawaj swoich danych osobowych i kontaktowych. Organizator konkursu skontaktuje się z Tobą jeśli zostaniesz zwycięzcą!


od: 
Zadeklaruj zamówienie produktu
[x]
Liczba sztuk:
Po zatwierdzeniu zamówienia zostaniesz przekierowany na stronę płatności.
zamawia: 
 
Panel
offlinezabki2015 blog budowlany - wyślij wiadomość - OBSERWUJ | Blog budowlany
Projekt: E FOR 2 (ENERGO DLA DWOJGA)
84211 odwiedzin | wpisów: 180, komentarzy: 1347, obserwuje: 163

Ciepła woda w kranie :))))

autor: zabki2015 blog budowlany - wyślij wiadomość Dodaj wpis do ulubionych »

Biały dym z naszego komina nie oznacza tego co zwykle oznacza na placu św Piotra to tylko uruchomienie pieca ale dla nas to bardzo szczęśliwy dzień :))))))))  Ciepła woda w kranie... ciepłe rurki na rozdzielaczu no normalnie cudnie ;)))

Pytanie jaką macie temperaturę na wyjściu pieca aby w domu było 21? wiem wiem to zależy do temperatury zewnętrznej no ale np dziś u nas około 4 stopni na zewnątrz i w automacie z czujnikiem pogodowym ustawił się na 34C.

Teraz zaczynamy wygrzewać płytę zaczynamy od 24 stopni i będziemy podnosić co dzień o 1-2 stopnie. 


System sterowania ogrzewaniem :)

autor: zabki2015 blog budowlany - wyślij wiadomość Dodaj wpis do ulubionych »

Nie wiem czy na MB był już taki post ale skoro spędziłem troszkę czasu na studiowaniu systemu sterowaniem ogrzewania to się podzielę może ktoś ni e będzie musiał wyważać otwartych drzwi. Oczywiście moja ocena jest subiektywna i nie każdy musi się z nią utożsamiać :) niestety trzeba się naczytać :)))

Rozpatruje tu taki układ: piec Immergas victrix superior 26, wszędzie podłogówka, 9 pętli, sterowanie na rozdzielaczu firmy Salus - choć pewnie poniższe rozważania można odnieść to innych firm gdyż zasada podobna.

Czy opłaca się kupować zewnętrzny czujnik temperatury (pogodówka)? Tak – gdy go zainstalujemy piec nie grzeje ciągle nastawioną temperaturą np. 40 stopni na wyjściu tylko dostosowuje ją w zależności od warunków obecnie panujących na dworze – im cieplej tym niższa temperatura, a więc oszczędność , piec działa w oparciu o krzywe grzewcze.  Można oczywiście robić korektę w moim przypadku +/- 15 stopni.  Koszt czujki około 290zł, przewód podłączeniowy 2x0,5 do 1,5 mm2 max 50 metrów.

Czy opłaca się kupować dedykowany do pieca sterownik pokojowy ? – nie, ponieważ zwykle kosztuje około 1,5 tysiąca, a jest tylko zwykłym wyłącznikiem do pieca (tak tylko włącza i wyłącza piec w zależności od osiągniętej w pokoju temperatury).  Sterownik pokojowy jedynie odwzorowuje, wyświetla, to samo co jest na wyświetlaczu pieca.  Jeśli nie chcemy zaawansowanych systemów sterowania np. na rozdzielaczu wystarczy kupić jakikolwiek tygodniowy programator z pomiarem temperatury  i zainstalować go np. w salonie – koszt  od 100zł (lub mniej jeśli analogowy taki z pokrętłem). Jeśli jest na baterię podłączamy go z piecem zwykłym przewodem od 2x0,5 mm2 (beznapięciowo), gdy wymaga  zasilania no to trzeba do programatora  dołożyć zasilanie 230V.

Te dwie rzeczy pozwolą aby piec działał poprawnie, a my możemy ustawić kilka programów grzania aby oszczędzać np. od 23 do 5 temperatura spada do 19 stopni lub w tygodniu od rana gdy nas nie ma w domu. Niestety ma to wadę mamy jeden wewnętrzny czujnik temperatury i w łazience może być  nam za zimno, a w kuchni podczas gotowania będziemy zrzucać łaszki.  Co prawda możemy przykręcić lub odkręcić zaworki na rozdzielaczu powodując, że w łazience zrobi się cieplej jednak gdy czujnik temperatury  w naszym salonie osiągnie ustawioną temperaturę to wyłączy cały piec i za specjalnie nic nam to nie da - łazienka i tak przestanie grzać :-P  aby temu zapobiec trzeba zainstalować system, który osobno steruje poszczególnymi pętlami podłogówki.

Czy opłaca się kupować sterownik, który będzie nam sterował zaworami na rozdzielaczu? Tak - ponieważ dzięki temu rozwiązaniu  unikamy różnic temperatur w pomieszczeniach wynikających np. z umiejscowienia wschód zachód czy kuchnia łazienka ponieważ mamy czujniki temperatury tam gdzie chcemy.  W Salusie mamy dwie opcje system przewodowy oraz bezprzewodowy.

System przewodowy jest znacznie tańszy i jeśli nie potrzebujemy mieć możliwości zdalnego sterowania przez Internet to jest w zupełności wystarczający aby mieć komfort we wszystkich pomieszczeniach.  U mnie koszt systemu wyszedł około 1800zł czyli prawie samo ile dedykowany sterownik, który w sumie nic nie daje!, a w jego skład wchodziły: belka sterująca, 9 siłowników elektrycznych na zawory rozdzielacza oraz 5 sterowników pokojowych.  Jednak aby mieć możliwość jego instalacji trzeba:

- przed tynkami położyć w ścianach przewody od rozdzielacza  do sterowników pokojowych czy innych pomieszczeń. Tu mała uwaga najlepiej położyć przewód sterowniczy 6x0,5mm2 (230V bo zasilenie sterowników), a nie 4x0,5 ponieważ po dokładnym wczytaniu się w instrukcję okazuje się, że dodatkowa para przewodów pozwala zarządzać z jednego sterownika pozostałymi.

- położyć przewód 3x1,5mm2 230V zasilający belkę sterującą znajdującą się w skrzynce rozdzielacza, trzeba kupić większą szafkę aby się zmieściła oraz abyśmy mogli na zawory nakręcić siłowniki elektryczne.

- położyć przewód od belki sterującej (z rozdzielacza)do pieca wystarczy 2x0,5mm2 sygnał beznapięciowy, który włącza lub wyłącza piec.   

- belka ma jeszcze możliwość sterowania pompą – u mnie nie występuje gdyż mam ją w piecu.   

Jeden sterownik po przez belkę obsługuje max 3  siłowniki czyli inaczej pętle podłogówki, a więc możemy zaoszczędzić na sterownikach pokojowych łącząc pomieszczania w grupy np. połączyć hol z przedsionkiem i tp. Jak również nie musimy kupować większej belki np. 8 polowej wystarczy 6 - minimalnie tyle ile sterowników pokojowych. Pamiętajmy, że np. przy belce 6 polowej maksymalnie podłączymy 18 pętli (6 sterowników x 3 ).  

System będzie działał tak: sygnał z czujnika pogodowego będzie automatycznie ustawiał temperaturę na wyjściu z pieca w zależności od temperatury zewnętrznej, a  następnie dzięki sterownikom pokojowym w poszczególnych pomieszczeniach osiągniemy ustawioną temperaturę. Piec zostanie wyłączony przez belkę sterującą dopiero wtedy gdy ostanie pomieszczenie osiągnie zadaną temperaturę. Czyli może być tak, że działa nam tylko łazienka ponieważ chcemy mieć tam 25 stopni lub pokój usytuowany od strony północy gdyż jest zimny.  Tu właśnie mamy te oszczędności grzeje tylko to co trzeba i jak chcemy oczywiście możemy ustawiać programy tygodniowe itp.

System bezprzewodowy – jest praktycznie 2x droższy w moim przypadku około 3,3 tyś. jednak ma inne dodatkowe funkcjonalności:

- nie musimy ciągnąć przewodów do sterowników pokojowych jest opcja na baterię, pozwala to również na zmianę umiejscowienia sterownika w pomieszczeniu,

- mamy dostęp przez smartfona czyli jak jesteśmy na stoku i sobie jeździmy to wiemy czy piec nam „nie wypadł”, możemy zdalnie zmieniać ustawienia gdy wracamy do domu poza harmonogramem

- są dodatkowe opcje np. czujniki otwarcia okien wyłączające dane pomieszczenie,

- mamy opcję bezprzewodowej komunikacji pomiędzy belką sterująca, a   piecem gdy nie ma możliwości położenia przewodu sterującego.

- system jest ciągle rozbudowywany o nowe urządzenia np. sterowane gniazdko 230V

 Biorąc wszytki za i przeciw zainstaluje system bezprzewodowy ponieważ  daje mi więcej możliwości i będzie ciągle rozwijany. Minusem jest niestety cena, która jest 2x większa niż przy przewodowy.  


Komentarze (27)
autor:moniaoo7  dodano: 2017-11-22 | 00:37:09
Nie mam czasu czytać, w końcu kiedyś trzeba spać, ale zostawiam sobie wpis na deser w ulubionych do poczytania jutro, bo właśnie dzisiaj z mężem o tym rozmawialiśmy :)
Odpowiedź do moniaoo7
autor:zabki2015  dodano: 2017-11-22 | 06:59:08
Na deser przy kawie :) warto dodać, że system bezprzewodowy praktycznie może założyć każdy sam kto posiada minimum wiedzy technicznej.
autor:madic27  dodano: 2017-11-22 | 06:09:26
Bardzo fajny wpis! Dobrze sie czyta i wszystko zrozumiałem:-)
Pozdrawiam...
Odpowiedź do madic27
autor:zabki2015  dodano: 2017-11-22 | 06:51:57
dzięki :) mała korekta cenowa przewodowy 1,8 tyś, a bezprzwodowy 3,3 tyś gdyż tu trzeba dokupić bramkę internetową zapomniałem o tym :)
autor:cyprysik26  dodano: 2017-11-22 | 09:37:35
My również mamy sterowanie ogrzewaniem podłogowym firmy salus, ale wszystko hula z kotłem na pellet.
Odpowiedź do cyprysik26
autor:zabki2015  dodano: 2017-11-22 | 11:11:46
a jaką wersję macie? może jakieś przemyślenia z użytkowania?
Odpowiedź do zabki2015
autor:cyprysik26  dodano: 2017-11-22 | 16:46:35
Mamy wersję przewodowa, wszystkie sterowniki dobowe (ert30). Wszystko fajnie sobie współpracuje. Co najważniejsze jest utrzymywana stała temperatura w pomieszczeniach. Plusem jest to że nawet gdy jest osiągnięta zadana temperatura sterowik co jakiś czas daje sygnał do otwarcia zaworu żeby "przemieszać" wodę w układzie, dzięki temu temperatura w pomieszczeniu nie spada nawet o 0,5st. Ale jest też minus, niby elektronika, a w sterownikach znajduje się jakiś mechaniczny styczniki i w momencie gdy sterownik daje sygnał do otwarcia lub zamknięcia zaworu rozlega się charakterystyczne kliknięcie (coś jak dźwięk kierunkowskazu w starszych samochodach).
Odpowiedź do cyprysik26
autor:zabki2015  dodano: 2017-11-22 | 18:53:13
aaa wiem o czy mówisz własnie przysłali mi taki 091FL aby zamontowałć tymczasowo żeby piec ruszył, potem pójdzie do garazu. W nocy może to być denerwujące jak jest cisza klika sobie:) pewnie te bezprzewodowe tego nie mają :)
autor:przybukowej5  dodano: 2017-11-22 | 10:07:40
Dobry temat, to ważne, żeby w każdym pomieszczeniu była odpowiednia temp. Ktoś kiedyś pisał, żeby w łazience rurki od podłogówki położyć gęściej, żeby było tam cieplej. Myślicie, że to dobry pomysł?
Odpowiedź do przybukowej5
autor:zabki2015  dodano: 2017-11-22 | 11:10:55
U nas w projekcie ogrzewania podłogowego w łazience i pod oknem HS były ułożone gęściej :)
Odpowiedź do zabki2015
autor:przybukowej5  dodano: 2017-11-22 | 11:21:39
co ile cm w łazience i pod hs, a co ile w pozostałych??
Odpowiedź do przybukowej5
autor:zabki2015  dodano: 2017-11-22 | 19:01:36
Sprawdziłem w projekcie i jest tak:
- pokoje co 20cm
- łazienka co 10cm
- pod oknem HS 5m co 5cm szerokość około poł metra, a potem do metra co 10cm - to osobna pętla która ma 5m długości i 1 szerokości.
- kuchnia co 15cm
- jadalnie co 20cm
- salon co 20
- przedsionek co 15cm ale przy drzwiach zagęszczenie co 10cm
- hol co 30cm
i juz :)
autor:szafranzwiata0909  dodano: 2017-11-22 | 15:11:39
o matko...w polowie sie pogubilam ale dam poczytać komu innemu..mezowi)bo za niedługo u nasz temat rusza..ale jeśli dobrze rozumiem to e skrócie co ja kumam jest sens zakładać w pokojach tzw.sterowniki do temp?? bo ja nalegam a mąż za bardzo nie chce ..w skrócie zbędna rzecz..
Odpowiedź do szafranzwiata0909
autor:zabki2015  dodano: 2017-11-22 | 19:12:20
nie no wiem tekst jest długi hiihihhihi
Wiesz rozumiem męża ponieważ na początku tez myślałem, że to zbędny wydatek ponieważ dom jest mały parterowy w sumie na otwartym planie. Jednak mam przykład kumpla, który ma również parterówkę i po roku założył podobny system Danfos link. Powodem był fakt, że jeden czujnik w salonie, który jest usytuowany na południe, a wiec dogrzany słońcem ustawiał temperaturę na 21 stopni, a pokoje na północy miały wtedy 18 :)

wg mnie jak najbardziej się opłaca gdyż:
- można uzyskać oszczędności ponieważ system obniża i podnosi temepratury gdy cię nie ma.
- w każdym poniszczeniu masz temperaturę jaką chcesz nie przegrzewasz domu:)
- system może wyłączyć grzanie gdy otwierasz okna (ale to dodatkowy koszt czujników)
Odpowiedź do zabki2015
autor:szafranzwiata0909  dodano: 2017-11-23 | 08:14:00
czyli tak: każdy sterownik do każdego pokoju tam zadajemy temperaturę.
i ok ma działać?? A co z bezwładności??
Odpowiedź do szafranzwiata0909
autor:zabki2015  dodano: 2017-11-23 | 18:08:35
my zrobimy tak:
salon - 3 pętle, 1 sterownik,
pokój 1 - 1 pętla 1 sterownik
pokój 2 - 1 pętla 1 sterownik
Kuchnia, jadalnia, hol, przedsionek - 3 pętle 1 sterownik umieszczony po środku,
łazienka 1 pętla 1 sterownik

Co do bezwładności u nas będzie duża ze względu na fakt, że dom jest zbudowany na płycie fundamentowej ale widziałem o tym wcześniej więc zaakceptowaliśmy, jeśli macie wylewkę tradycyjna to zdecydowanie mniejsza, a jak anhydryt to podobno prawie wcale.
Odpowiedź do szafranzwiata0909
autor:cyprysik26  dodano: 2017-11-23 | 20:14:05
No właśnie działa ok, a to dlatego że ciepła woda nie jest non-stop pakowana w podłogę i nie mamy problemu z przegrzewaniem pomieszczeń. W drugą stronę działa to tak, że Np. gdy mamy osiągniętą temperaturę zadaną w pomieszczeniu, sterownik nie czeka aż temp. spadnie żeby otworzyć obieg tylko co jakiś czas otwiera i zamyka zawór żeby nie dopuścić do spadku temp. w pomieszczeniu. Bezwładność może okazać się problemem gdy chcemy uzyskać korektę nocną np w ciągu dnia chcemy temp 23st a w nocy 21st wówczas może okazać się to niemożliwe, bo nagrzana podłoga wciąż będzie oddawać ciepło, a dobrze zaizolowany dom nie pozwoli na taką stratę.
Odpowiedź do cyprysik26
autor:szafranzwiata0909  dodano: 2017-11-24 | 08:42:06
Dziękuję za odpowiedź.. pełna profesja..aż głupio mi odpisać poptostu tylko Dziekuje..na taki artykul:)
Odpowiedź do szafranzwiata0909
autor:zabki2015  dodano: 2017-11-25 | 08:00:10
Dlatego lubię ten portal dzięki wpisom innych użytkowników i ich doświadczeniach uniknęliśmy wielu błędów oraz znaleźliśmy sporo rozwiązań naszych problemów :)
autor:naszpoliklet  dodano: 2017-11-22 | 18:15:56
A my zastosowaliśmy tylko czujkę zewnętrzną - tak jak pisaliście, będzie dostosowywał temperaturę do temp na zewnątrz i już. A w domu, przez pierwszy sezon trzeba będzie się pobawić zaworami na rozdzielaczu i ustawić poziomy przepływów, tak aby w danym pomieszczeniu była odpowiednia temp. A potem reszta w rękach czujki zew.

A swoją drogą, macie 9 pętli?
Odpowiedź do naszpoliklet
autor:zabki2015  dodano: 2017-11-22 | 19:15:58
No przecież to mały domek jest, a więc tylko 9 pętli :))
Czyli u Was piec wyłącznie w zależności od temperatury zewnętrznej ustawia temp na wyjściu i grzeje ciągle tak?
Odpowiedź do zabki2015
autor:naszpoliklet  dodano: 2017-11-23 | 17:38:19
generalnie tak.. a piec ma swój sterownik, który reguluje temperaturą wody w obiegu.

U nas na każdy pokój są po 2 pętle, salon i były garaż po 3. Długość jednej, bodajże nie może przekracza 70m, żeby efektywnie grzało.
Odpowiedź do naszpoliklet
autor:zabki2015  dodano: 2017-11-23 | 18:13:35
no tak też o tym czytałem, że max 70 m gdyż większe powodują zbyt duże opory przepływu i są już nieefektywne. Aczkolwiek ciekawy jestem jak będzie grzała płyta i czy rzeczywiście przełoży się to na oszczędności tak jak chwaliła się firma :)
Odpowiedź do zabki2015
autor:naszpoliklet  dodano: 2017-11-23 | 21:23:37
powiem tak, my jeszcze nie mieszkamy, ale grzejemy już ze dwa miesiące i jesteśmy mega zadowoleni z podłogówki. Jest super komfort termiczny, zupełnie inaczej się człowiek czuje w pomieszczeniach niż przy grzejnikach. Z perspektywy układania, to w sumie nawet nie potrzeba by było zagęszczać przy oknie, bo i tak ciepło jest wystarczająco. I u nas teraz w sumie dół, grzeje piętro, bo jak na obu kondygnacjach było poodkręcane, to było za ciepło :P

I ogólnie nie czuć tego, że podłoga jest ciepła... ale nie jest zimna :) i to jest ta różnica. Jak staniesz w miejscu gdzie nie ma podłogówki, to od razu czuć, że podłoga zimna, a tam gdzie jest, to jest neutralnie :)

Będziecie zadowoleni! :) a co do tych systemów... Pamiętaj, że wiele z nich to naciąganie ludzi na bajery, bez których swobodnie można żyć :) chyba, że ktoś bardzo lubi i ma dużo kasy! :)

Życzę owocnych decyzji! :)
Odpowiedź do naszpoliklet
autor:zabki2015  dodano: 2017-11-25 | 07:58:10
Cieszę się, ze wszędzie zrobiliśmy podłogówkę ponieważ to już kolejna opinia, z której wynika, że jest duża różnica w miejscach jej zamontowania vs brak. :)))) Co do systemów jasne, że nie można przesadzać no chyba, że ma się odpowiednie zasoby i fantazję :D:D
autor:z113-szczecin  dodano: 2017-11-23 | 12:06:02
Możesz wrzucić zdjęcia rozdzielni jak wygląda teraz po zamontowaniu tych czujników....
Odpowiedź do z113-szczecin
autor:zabki2015  dodano: 2017-11-23 | 18:15:00
jeszcze nie montowałem czekamy na montaż gazomierza :) ale jak będę to robił wrzucę fotorelacje:)

Wreszcie piec wisi....

autor: zabki2015 blog budowlany - wyślij wiadomość Dodaj wpis do ulubionych »

wreszcie się udało hydraulik obiecał i ekipa przyszła zamontowali i napełnili instalację.

Teraz kominiarz i pozostałe papiery no i zobaczymy kiedy założą nam licznik :)) 

ytongiem zabuduję wnękę nad rozdzielaczem i skończę płytki :)))

ps zmiana decyzji po zrobieniu skutkuje jak poniżej miał być piec stojący i rurki byłyby ok a tak zakrętasy :)))


Komentarze (3)
autor:birbi  dodano: 2017-11-17 | 21:52:33
Hahaha... Gratuluje!!!
Wybór najlepszy z najlepszych.
Panie już drugą flache Pan wisisz... :)
Chyba warto mi będzie się wybrać w to Łódzkie :)
Pozdrowienia z Wielkopolskiego
Odpowiedź do birbi
autor:zabki2015  dodano: 2017-11-18 | 18:32:27
:))) no wiesz po co wyważać otwarte drzwi skoro inni już przez nie przeszli i są zadowoleni z wyboru :D tak pompka cyrkulacyjna założona jest pod piecem n zdjęciu nie widać. Pewnie włączę ją w sterownik i będzie uruchamiana czujnikiem ruchu w łaziance na zasadzie wchodzisz i wiadomo, że będziesz mył łapki :) a jak się to nie sprawdzi to oprócz tego dołożę strefy czasowe. No no o pierwszej pamiętam, a w Łódzkie zapraszam :)))
autor:birbi  dodano: 2017-11-17 | 21:54:44
Pompka cyrkulacyjna do cieplej wody zamontowana ?

Pierwsze przymiarki :)

autor: zabki2015 blog budowlany - wyślij wiadomość Dodaj wpis do ulubionych »

No dobra zaczęliśmy wybierać płytki, starym zwyczajem wypożyczamy, te które nam się podobają kładziemy na podłodze i oglądamy :))) Szara do salonu jadalni kuchni i przedpokoju, dwie drewnopodobne do pokojów. Pierwszą widać na zdjęciach z szarą ale odpada gdyż ma takie dziwne antypoślizgowe wzorki, które są zbyt równolegle i wyglądają mało naturalnie.  Woodmania za to jest piękna, a refin wygląda bosko  :)))) 


Komentarze (2)
autor:zakusynapasywny  dodano: 2017-11-13 | 19:47:09
Witam trudny wybór tyle ładnych płytek na rynku jak wybrać te jedyne-wspaniały etap macie tylko pozazdrościć Pozdrawiam
Odpowiedź do zakusynapasywny
autor:zabki2015  dodano: 2017-11-14 | 07:23:08
Tak szczerze to do początku układania to jeszcze musimy zrobić rekuperację i sufity. Jednak biorąc pod uwagę, że pan płytkarz powiedział czas oczekiwania 5-6 miesięcy gdyż tak ma rozpisany grafik no to spokojnie możemy robić przymiarki :))) Zgadzam się, że obecnie na rynku jest wiele pięknych płytek tylko potrzebny odpowiednio gruby portfel :D